1 – 3 iulie, Sala Polivalentă din Cluj-Napoca

A 69-a EDIȚIE A CAMPIONATELOR NAȚIONALE
GALA CAMPIONILOR OLIMPICI, MONDIALI și EUROPENI

În 1947, la Reșița, debuta prima ediție a Campionatului Național al gimnasticii artistice, ajuns acum în fața celei de a 69-a ediții, după ce a parcurs un drum lung, dar care a permis afirmarea unor ”alergători de cursă lungă” spre consacrarea valorilor gimnasticii românești. După 36 de ani, gimnastica națională se întoarce la Cluj – aici au mai avut loc edițiile din 1965, 1967, 1969, 1971, 1976, 1979, 1980 -, de această dată într-o nouă și modernă sală care, în 2017, va găzdui și ediția jubiliară feminină a Campionatelor Europene (evident, și masculină). Se vor afla în competiție pentru titlurile masculine și feminine ale ediției 2016 a Campionatului Național Individual Open și Campionatului Național al Reprezentativelor de Club aproape 90 de gimnaste și gimnaști, pe cărțile de vizită ale celor mai mulți dintre concurenți aflându-se înscrise titluri olimpice, mondiale sau continentale și, nu în ultimul rând, naționale, reprezentând 15 cluburi.
La ediția 2016 se vor afla în competiție reprezentanții cluburilor CSM Lugoj, CSS Buzău, CSM Reșița, CSS Dinamo București, CSM Arad, Steaua București, CSM Bistrița, LPS Bistrița, Dinamo București, CSS Triumf București, Farul Constanța, CNS Cetate Deva, CSS Galați, CSM Onești, CSS Focșani.

Se anunță un concurs interesant, cu multe ambiții, cu multă dorință de a demonstra că, totuși, gimnastica noastră dispune de resurse pentru a continua să se afle în top-urile internaționale, un concurs care are loc cu puțin timp înainte de a se definitiva lista participărilor la Jocurile Olimpice de la Rio, acolo unde se vor afla în competiția individuală și 3 gimnaști români (2 masculin + 1 feminin).
Iată și lista competitorilor și numerele lor de concurs:

1 Iordache Larisa Dinamo București 31 First Alexander CSM Lugoj
2 Butuc Anda Dinamo București 32 Rotaru Vasile CSM Lugoj
3 Ciurusniuc Daniela Steaua București 33 Bănicioiu Alexandru CSM Lugoj
4 Borascu Alexia Steaua București 34 Szabo Rafael CSM Lugoj
5 Anghel Camelia Steaua București 35 Suter Manuel CSM Lugoj
6 Mandrea Diana Steaua București 36 Burtănete Robert CSS Buzău
7 Ponor Catalina Farul Constanța 37 Burtănete Gabriel CSS Buzău
8 Holbura Maria Farul Constanța 38 Constantin Bogdan CSS Buzău
9 Glavan Carmen Farul Constanța 39 Ioniță Liviu CSS Dinamo București
10 Stanciu Ariadna Farul Constanța 40 Gulă Andrei CSS Dinamo București
11 Golgota Denisa CNS Cetate Deva 41 Petrache Gabriel CSS Dinamo București
12 Ghiciuc Carmen CNS Cetate Deva 42 Moroianu Luca CSS Dinamo București
13 Cimpian Olivia CNS Cetate Deva 43 Pașca Robert CSM Reșița
14 Crisan Ioana CNS Cetate Deva 44 Modoianu Roland CSM Reșița
15 Florea Denisa CNS Cetate Deva 45 Drăgulescu Marian Steaua București
16 Zarzu Silvia CSM Onești 46 Berbecar Marius Steaua București
17 Iacob Laura CSM Onești 47 Cotuna Vlad Steaua București
18 Oprea Ioana CSM Onești 48 Cristea Beniamin Steaua București
19 Tataru Coleen CSM Onești 49 Anghel Cristian Steaua București
20 Manolache Teodora CSM Onești 50 Cîrciumaru Cristian Steaua București
21 Plesa Roberta CSS Triumf București 51 Neagu Timotei Steaua București
22 Puiu Ana Maria CSS Focșani 52 Kotrong Adelin CSM Arad
23 Butunoi Beatrice CSS Galați 53 Bățagă Cristian CSM Bistrița
54 Rădeanu Daniel CSM Bistrița
55 Nistor Laurențiu CSM Bistrița
56 Necșa Bogdan CSM Bistrița
57 Bădilă Emanuel CSM Bistrița
58 Someșan Robert LPS Bistrița
59 Marc Răzvan LPS Bistrița
60 Lungu Emanuel LPS Bistrița
61 Drunea Cătălin LPS Bistrița
62 Muntean Andrei Dinamo București
63 Groza Andrei Dinamo București
64 Ursache Andrei Dinamo București
65 Ghiuzan Robert Dinamo București
66 Prichindel Ovidiu Dinamo București

Cu excepția unor absențe, urmare a unor indisponibilități, campionii en-titre – Larisa Iordache, Denisa Golgotă, Marian Drăgulescu, Cristian Bățagă, Andrei Muntean, Andrei Ursache – sau a celor ce au fost pe podium se vor afla în fața arbitrilor și vor încerca să-și apere pozițiile, dar vor trebui să facă față unor adversari redutabili,  fie și dacă amintim doar pe Cătălina Ponor, cu ambiția de reveni după un deceniu pe lista campioanelor!, sau pe mai tinerele componente ale echipei de junioare.
În Sala Polivalentă din Cluj se va pleca de la următoarele ”podiumuri”.

MASCULIN
Echipe Dinamo București CSM Bistrița Steaua București
Individual compus Cristian Bățagă Andrei Muntean Andrei Ursache
Sol Marian Drăgulescu Andrei Muntean Cristian Bățagă
Cal Andrei Ursache Cristian Bățagă Marian Drăgulescu
Inele Andrei Muntean Cristian Bățagă Andrei Ursache
Sărituri Marian Drăgulescu Cristian Bățagă Andrei Muntean
Paralele Andrei Muntean Marius Berbecar Andrei Ursache
Cristian Bățagă
Marian Drăgulescu
Bară Marian Drăgulescu Andrei Muntean Cristian Bățagă
FEMININ
Echipe Dinamo București CNS Cetate Deva I CNS Cetate Deva II
Individual compus Larisa Iordache Anamaria Ocolișan Diana Bulimar
Sarituri Denisa Golgotă Alexandra Mihai Olivia Cîmpian
Paralele Larisa Iordache Laura Jurca Olivia Cîmpian
Bârnă Larisa Iordache Diana Bulimar Anamaria Ocolișan
Sol Larisa Iordache Silvia Zarzu Laura Jurca

Programul celor trei zile de competiție este următorul:
Vineri 1 iulie 2016
16.00-18.30 Concurs masculin
Sâmbătă 2 iulie 2016
16.00-18.00 Concurs feminin
Duminică 3 iulie 2016
11.00-14.00 Finale pe aparate

TRANSMISII TV

Cele 3 zile de întreceri ale celei de a 69-a ediții a Campionatelor Naționale vor putea fi urmărite în DIRECT pe TVR 2, în comentariul Alinei Alexoi.

Biletele se vor putea cumpăra de la Casele de bilete ale sălii.
Accesul presei, pe baza legitimatiilor de presă.

Pentru alte amănunte, click aici: 2016 Program Campionat National Echipe si Individual Open