25-27 septembrie, Sala Polivalentă, București: A 68-a EDIȚIE A CAMPIONATELOR NAȚIONALE

CĂTALINA PONOR și MARIAN DRĂGULESCU – în concurs! Reintră și LARISA IORDACHE

Din punct de vedere competițional, Campionatele Naționale reprezintă, desigur, unul dintre cele mai importante evenimente ale calendarului intern, anul acesta punctul maxim fiind în perioada 25 – 27 septembrie, în Sala Polivalentă din București, atunci când vor avea loc întrecerile celei de a 68-a ediții. Sub egida Federației Române de Gimnastică își vor disputa întâietatea în cadrul Campionatului Național Individual Open și a Campionatului Național al Reprezentativelor de Club (masculin și feminin) – ediția 2015 peste 60 de gimnaști și gimnaste, cărora li se vor alătura și reprezentativele Norvegiei și Belgiei. Dincolo de importanța firească a întrecerilor naționale, concursul de la finalul lunii septembrie are și o altă miză, având în vedere că va avea loc cu aproape o lună înaintea Campionatelor Mondiale de la Glasgow (23 octombrie – 1 noiembrie), primă etapă decisivă pentru obținerea directă a calificării la Jocurile Olimpice – Rio 2016.
Conform înscrierilor, spectatorii și iubitorii gimnaticii vor avea posibilitatea să asiste la revenirea în circuitul competițional a doi dintre cei mai buni gimnaști ai ultimului deceniu: Cătălina Ponor și Marian Drăgulescu! Cum, de asemenea, este așteptată cu interes și reintrarea Larisei Iordache și a Dianei Bulimar…
Alături de campionii amintiți, la start se vor afla și alți campioni ai marilor întreceri internaționale, fie la nivelul seniorilor sau juniorilor, ceea ce, desigur, va ridica din toate punctele de vedere calitatea competiției, oferind, de asemenea, antrenorilor lotului repere pentru retușurile necesare vizând componenții loturilor.
Iată și lista completă a participanților, în ordinea numerelor de concurs:

1 Pașca Robert CSM Reșița 51 Mihai Alexandra CSS 2 București
2 Modoianu Roland CSM Reșița 52 Bulimar Diana CS Dinamo București
3 Daminescu Ionuț CSM Reșița 53 Iordache Larisa CS Dinamo București
4 Pintea Ciprian CSM Reșița 54 Tudorache Paula CS Dinamo București
5 Bățagă Cristian CSM Bistrița 1 55 Butuc Anda CS Dinamo București
6 Rădeanu Daniel CSM Bistrița 1 56 Anghelescu Andra CS Dinamo București
7 Nistor Laurențiu CSM Bistrița 1 57 Ciurusniuc Andreea CSA Steaua București
8 Necșa Bogdan CSM Bistrița 1 58 Pleșa  Roberta CS Triumf București
9 Paraschivu Rareș CSM Bistrița 2 59 Ponor Cătălina CS Farul Constanța
10 Moldoi Daniel CSM Bistrița 2 60 Juravle Georgiana CS Farul Constanța
11 Paraschivu Raul CSM Bistrița 2 61 Glăvan Carmen CS Farul Constanța
12 Lungu Flavius CSM Bistrița 2 62 Stanciu Ariadna CS Farul Constanța
13 Petrache Gabriel CSS Dinamo București 63 Stănilă Ștefania CNS-CSS Cetate Deva
14 Ioniță Liviu CSS Dinamo București 64 Ocolișan Ana Maria CNS-CSS Cetate Deva
15 Gulă Andrei CSS Dinamo București 65 Munteanu Andreea CNS-CSS Cetate Deva
16 Muntean Andrei CS Dinamo București 66 Nicoară Ioana CNS-CSS Cetate Deva
17 Ursache Andrei CS Dinamo București 67 Jurca Laura CNS-CSS Cetate Deva
18 Groza Andrei CS Dinamo București 68 Iridon Andreea CNS-CSS Cetate Deva
19 Prichindel Ovidiu CS Dinamo București 69 Peng Asiana CNS-CSS Cetate Deva
20 Ghiuzan Robert CS Dinamo București 70 Ghiciuc Carmen CNS-CSS Cetate Deva
21 Drăgulescu Marian CSA Steaua București 71 Cîmpean Olivia CNS-CSS Cetate Deva
22 Berbecar Marius CSA Steaua București 72 Crișan Teodora CNS-CSS Cetate Deva
23 Cotuna Vlad CSA Steaua București 73 Botnaru Alisia CNS-CSS Cetate Deva
24 Cristea Beniamin CSA Steaua București 74 Ivănuș Nica CNS-CSS Cetate Deva
25 Bucur Adrian CSA Steaua București 75 Golgota Denisa CNS-CSS Cetate Deva
26 Gavriluț Emanuel CSA Steaua București 76 Butunoi Beatrice CSS Galati
27 Todor Ionuț CSM Lugoj 77 Zarzu Silvia CSM Onești
28 Rotaru Vasile CSM Lugoj 78 Iacob Laura CSM Onești
29 Bănicioiu Alexandru CSM Lugoj 79 Oprea Ioana CSM Onești
30 Szabo Rafael CSM Lugoj 80 Tătaru Coleen CSM Onești
31 Tomescu Octavian CSM Lugoj 81 Stanciu Denisa CSS Sibiu

În competiția pe echipe se vor afla în concurs rivalele ultimilor ani, CNS CSS Cetate Deva, CSS 2 București, Dinamo București, Triumf București, Farul Constanța, CSS Galati, CSM Onești (feminin), CSS Reșița, CSM Bistrița, CSS / CS Dinamo, Steaua, CSM Lugoj (masculin).
Conform tradiției ultimelor ediții, la întrecerile noastre naționale sunt prezenți gimnaste și gimnaști de peste hotare, de aceasă data urmând să în concurs Norvegia (Skjerahaug Stian, Giachino Pietro, Conradi Marcus, Kalvo Odin, Kraft Talsnes Vetle, Nilsen Rønbeck Nikolai), în competiția masculină, respectiv Belgia (Maellyse Brassart, Leblicq Chloé, Jungers Oriane , Vallée Vanina), în cea feminină.
Programul celor trei zile de concurs este următorul:
Vineri, 25 septembrie 2015
15.00-17.00 Concurs masculin seria I-a
18.00-20.00 Concurs masculin seria a II-a
20.15 Festivitate de premiere concurs masculin (echipe și individual compus)
Sâmbătă 26 septembrie 2015
15.15-16.20 Concurs feminin seria I-a
17.25-18.30 Concurs feminin seria a II-a
18.45 Festivitate de premiere concurs feminin (echipe și individual compus)
Duminică 27 septembrie 2015
15.00-18.00 Finale pe aparate GAF și GAM și Festivități de premiere

Pentru alte amănunte, click aici: 2015 Program Campionat National Open – Individual si Echipe