LA ONEŞTI, FESTIVAL AL GIMNASTICII JUVENILE: CAMPIONATELE NAŢIONALE ALE JUNIOARELOR ŞI JUNIORILOR III, II ŞI I, ECHIPE ŞI INDIVIDUAL

Festival al gimnasticii juvenile, în perioada 30 mai – 11 iunie, în Sala Polivalentă din Oneşti, fiind programate Campionatele Naţionale ale Junioarelor şi Juniorilor III, II şi I, echipe şi individual, în organizarea Federaţiei Române de Gimnastică, o  importantă trecere în revistă a potenţialului tinerei generaţii, care marcheză intrarea şi pentru performerii „viitorului” intrarea în noul ciclu olimpic cu punct final Tokyo 2020, dar care trebuie privită şi din perspectiva intrării în circuitul marilor performanţe. La startul întrecerilor şe vor afla aproape 300 de gimnaste şi gimnaşti de la cluburile şi asociaţiile din Arad, Bacău, Bârlad, Bistriţa, Braşov, Bucureşti, Buzău, Cluj, Constanţa, Deva, Focşani, Galaţi, Lugoj, Oneşti, Ploieşti, Reşiţa, Sibiu, Timişoara. Aşadar, ediţia 2017 a Campionatelor Naţionale ale Junioarelor şi Juniorilor III, II şi I, echipe şi individual, implică numeroase aşteptări, dar şi trimitere directă la activitatea ce se desfăşoară la nivelul cluburilor şi asociaţiilor.
Conform calendarului, Competiţiile de la Oneşti se vor desfăşura după următorul program:

FEMININ

Campionatul Naţional pe Echipe si Individual al Junioarelor III
Onesti, 30 mai – 02 iunie 2017

Participante: CSM Arad, SCM Bacau, CSS Barlad, CSS 2 Bucuresti, Dinamo Bucuresti, CSS  Dinamo Bucuresti, Steaua Bucuresti, CSS  Steaua Bucuresti, Triumf Bucuresti, CSS Buzau , CSS Viitorul Cluj, Farul Constanta, CSS 1 Constanta, CSS Cetate Deva, CSS Focsani, CSS 1 Galati, CSM Onesti, LPS Onesti, Petrolul Ploiesti, CSS Sibiu, CSS 1 Timisoara, Palatul Copiilor Timisoara
Program
Miercuri, 31 mai 2017 – Nivel 1
10.00 – 11.20 Concurs pe echipe seria I-a, Nivel 1
12.25 – 13.45 Concurs pe echipe seria a II-a, Nivel 1
16.10 – 18.55 Concurs pe echipe seria a III-a, Nivel 1
Joi, 1 iunie 2017 – Nivel 2
10.00 – 11.20 Concurs pe echipe seria I-a, Nivel 2
12.25 – 13.45 Concurs pe echipe seria a II-a, Nivel 2
16.05 – 18.35 Concurs pe echipe seria a III-a, Nivel 2
Vineri, 02.06.2017 – Finale pe aparate
10.35-12.35 Finale pe aparate, Nivel 1 si 2

Pentru alte amănunte, click aici: 2017 Program Campionat National – Junioare III

Campionatul Naţional pe Echipe al Junioarelor II și I
Onesti, 3 – 5 iunie 2017

Participante: CSM Arad, SCM Bacau, CSS Bârlad, CSS 2 Bucuresti, Dinamo Bucureşti, Steaua Bucureşti, Farul Constanţa, CSS 1 Constanta, CNS Cetate Deva, CSS Cetate Deva,  CSS Focsani, LPS Galati, CSM Onesti, “Nadia Comăneci” Onesti, Petrolul Ploiesti, CSS Sibiu, CSS 1 Timisoara
Program
Duminică, 4 iunie 2017
09.45 – 12.05 Concurs pe echipe, seria I,  categoria Junioare II, Nivel 3
13.40 – 15.30 Concurs pe echipe, seria a II- a, categoria Junioare II, Nivel 4
16.45 – 17.45 Concurs pe echipe, categoria Junioare I

Pentru alte amănunte, click aici: 2017 Program Campionat National, echipe junioare II și I

MASCULIN

Campionatul Național  pe Echipe și Individual al Juniorilor III
Onești, 5 – 8 iunie 2017

Participante: CSS Sibiu, CSS Steaua, CSS Buzău, CSS Reșița, CSS Dinamo, CSS Brașov, CSS Buzău, CSS Arad, CSS Lugoj, CSS Brașovia
Program
Miercuri, 7 iunie 2017
10.00 – 12.30 Concurs Nivel 1 – echipe și individual compus
16.00 – 18:30 Concurs Nivel 2 – echipe și individual compus
Joi, 8 iunie 2017
10.00 – 12.00 Finale pe aparate,  Nivel 1 și Nivel 2

Pentru alte amănunte, click aici:2017 Program Campionat National – Juniori III

Campionatul Naţional pe Echipe al Juniorilor II și I
Onești, 8 – 11 iunie iunie 2017

Participante: CSS Dinamo, CSS Reșița, CSS Lugoj, CSS Arad, CSS Steaua, CSS Brașov, LPS Bistrița, CSS Buzău, LPS Bistrița, CSM Bistrița, CSS Sibiu, CSA Steaua
Program
Sâmbătă, 10 iunie 2017
10.00 – 12.00 Concurs pe echipe, categoria Juniori II, Nivel 3
16.00 – 18.00 Concurs pe echipe, categoria Juniori II, Nivel 4
Duminică, 11 iunie 2017
10.00 – 12.00 Concurs pe echipe, categoria Juniori I, Nivel 5

UPDATE – Pentru alte amănunte, click aici: 2017 Program Campionat National echipe juniori II și I