1 – 3 septembrie, LA PLOIEȘTI, A 70-a EDIȚIE A CAMPIONATELOR NAȚIONALE

Gimnastica românească va marca, peste puțin timp, un moment important și jubiliar al activității interne de performanță, Federaţia Română de Gimnastică organizând, în perioada 1 – 3 septembrie 2017, în Sala Olimpia din Ploiești, Campionatul Național Individual Open și Campionatul Național al Reprezentativelor de Club – Masculin și Feminin, eveniment care marchează a 70-a ediție a Campionatelor Naționale, întrecere care a debutat în 1947, la Reșița. Totodată consemnăm și revenirea, după un deceniu, în Sala din Ploiești, fiind pentru a treia oară în istoria ”naționalelor” (după 2008, 2007) când cele mai bune gimnaste și cei mai buni gimnaști își vor disputa podiumurile în orașul prahovean, anul acesta în concurs aflându-se reprezentanții cluburilor CSS Buzău, CSM Reșița, CSA Steaua București, CSS Brașov, CSS Dinamo București, CSM Bistrița, CSS Lugoj, LPS Bistrița, CSM Lugoj, CSS Timișoara, CS Dinamo București, CSS Bârlad, CS Farul, CSS 1 Constanța, CSS 2 București, CSS Focșani, CSM Arad, în total 60 de sportivi urmând a-și disputa titlurile pe echipe, individual compus și aparate.

La ediția precedentă, de la Cluj, Larisa Iordache (Dinamo București) a reușit să‑și adjudece cel de al 4‑lea titlu consecutiv la individual compus (2013, 2014, 2015, 2016), având alături pe două dintre bunele exponente al noii generații: Ioana Crișan (CNS Cetate Deva) și Carmen Glăvan (Farul Constanța), în timp ce în disputa echipelor, Farul Constanța a reajuns în fruntea ierarhiei după 14 ani, interval de timp dominat de CNS Cetate Deva, pe poziția secundă. De partea cealaltă, în concursul masculin, au urcat pe podium Andrei Muntean (Dinamo București), Cristian Bățagă (CSM Bistrița) și Vlad Cotuna (Steaua), ierarhie, în ceea ce privește cluburile, similară și cu cea consemnată la echipe: 1. Dinamo București. 2. CSM Bistrița. 3. Steaua București. Cum indiscutabil, trebuie menționată evoluția și titlurile obținute de Marian Drăgulescu sau Cătălina Ponor în finalele pe aparate, dar și prezența pe podium a numeroase nume noi.

Pe toti aceștia – și nu numai – îi vom revedea și la Ploiești, într-o dispută a rivalităților valorice, a confirmărilor, a speranțelor, dar și a ”asaltului” celor care bat acum cu insistență la porțile performanței la nivelul seniorilor. Să nu uităm că, la început de octombrie, la Montreal, au loc ”mondialele”, al doilea examen important după Campionatele Europene de la Cluj-Napoca, din primăvară.

Se vor afla, așadar, pe podiumul de concurs:

1. Berar Iulia CSM Arad 1. Burtănete Gabriel CSS Buzău
2. Trică Daniela CSS Bârlad 2. Burtănete Robert CSS Buzău
3. Mihai Alexandra CSS 2 Bucuresti 3. Constantin Bogdan CSS Buzău
4. Crăciun Andrada CSS 2 Bucuresti 4. Drăgulescu Marian CSA Steaua București
5. Toader Gabriela CSS 1 Constanta 5. Cotuna Vlad CSA Steaua București
6. Iordache Larisa CS Dinamo Bucuresti 6. Cristea Beniamin CSA Steaua București
7. Anghelescu Andra CS Dinamo Bucuresti 7. Anghel Cristian CSA Steaua București
8. Duță Antonia CS Dinamo Bucuresti 8. Cîrciumaru Cristian CSA Steaua București
9. Pană Maria CS Dinamo Bucuresti 9. Petrache Gabriel CSS Dinamo București
10. Ciurusniuc Andreea CSA Steaua Bucuresti 10. Ioniță Liviu CSS Dinamo București
11. Mandrea Diana CSA Steaua Bucuresti 11. Moroianu Luca CSS Dinamo București
12. Marchidanu Lisa CSA Steaua Bucuresti 12. Gulă Andrei CSS Dinamo București
13. Dorobanțu Bianca CSA Steaua Bucuresti 13. Radu Cristian CSS Dinamo București
14. Ghiciuc Carmen CNS-CSS Cetate Deva 14. Szabo Rafael CSS Lugoj
15. Crișan Teodora CNS-CSS Cetate Deva 15. Todor Ionuț CSM Lugoj
16. Botnaru Alisia CNS-CSS Cetate Deva 16. Bănicioiu Alexandru CSM Lugoj
17. Ivănuș Nica CNS-CSS Cetate Deva 17. Pașca Robert CSM Reșița
18. Golgota Denisa CNS-CSS Cetate Deva 18. Modoianu Roland CSM Reșița
19. Borca Valentina CNS-CSS Cetate Deva 19. Bățagă Cristian CSM Bistrița
20. Glăvan Carmen CS Farul Constanta 20. Drunea Cătălin CSM Bistrița
21. Stănciulescu Ioana CS Farul Constanta 21. Marc Răzvan CSM Bistrița
22. Ponor Cătălina CS Farul Constanta 22. Neagu Emilian CSM Bistrița
23. Sfiringu Silvia CS Farul Constanta 23. Gavril David CSS Timișoara
24. Holbură Maria CS Farul Constanta 24. Toman Andrei CSS Timișoara
25. Puiu Ana Maria CSS Focșani 25. Țîțaru Gabriel CSS Timișoara
26. Pasere Iohana CSS Focșani 26. Someșan Robert LPS Bistrița
27. Pătrașcu Teodora CSS Focșani 27. Cira Daniel LPS Bistrița
28. Constantin Teodora CSS Focșani 28. Ivan Darius LPS Bistrița
29. Berariu Radu LPS Bistrița
30. Pop Alex LPS Bistrița
31. Gavrilă Eduard CSS Brașov
32. Muntean Andrei CS Dinamo București
33. Groza Andrei CS Dinamo București
34. Ursache Andrei CS Dinamo București
35. Ghiuzan Robert CS Dinamo București
36. Prichindel Ovidiu CS Dinamo București
37. Kotrong Adelin CSM Arad

Programul competițional este următorul:
Vineri, 1 septembrie 2017
16.00 – 18.30 Concurs masculin
Sâmbătă, 2 septembrie 2017
16.30 – 18.30 Concurs feminin
Duminică, 3 septembrie 2017
11.00 – 14.00 Finale pe aparate (feminin, masculin)

Pentru alte amănunte, click aici: 2017 Program Campionat National Echipe + Open