Cea de-a 29-a ediție a Universiadei de Vară din Taipei

Federația Română de Gimnastică a participat la cea de-a 29-a ediție a Universiadei de Vară din Taipei, al doilea cel mai mare eveniment sportiv din lume, după Jocurile Olimpice, în perioada 19-23 august 2017, cu o delegație formată din 6 sportivi: Robert Ghiuzan, Robert Pașca, Adelin Kotrong, Andrei Muntean, Ovidiu Prichindel, Larisa Iordache. Sportivii au fost însoțiți de antrenorii Cristian Moldovan, Ioan Suciu, Ionuț Corlaci și de medicul Răzvan Spirescu. Purtătoarea de drapel la ceremonia de deschidere a Universiadei a fost Larisa Iordache.

Suntem bucuroși să concurăm la Universiada de vară din 2017, iar participarea gimnastei Larisa Iordache la această competiție reprezintă o nouă cheie de verificare pentru ea, înainte de Campionatele Mondiale de la Montreal, din octombrie 2017. Avem încrederea că, atât Larisa, cât și ceilalți sportivi reprezentanți ai gimnasticii masculine românești, vor depune toate eforturile pentru a obține cele mai bune rezultate și ne dorim să-i vedem urcând pe podium. Larisa Iordache a fost aproape an de an pe podium de când este componentă a lotului de senioare și există șanse reale să obțină o medalie importantă și la Universiada de vară de la Taipei din acest an” a declarat Andreea Răducan, Președinta Federației Române de Gimnastică.

România a câștigat patru medalii la cea de-a 29-a ediție a Universiadei de vară din Taipei. Imnul României a răsunat pentru prima dată la Taipei, atunci când Larisa Iordache a câștigat titlul mondial universitar la individual compus, un concurs dominat prin dificultate. Ea a primit 14.400 la sărituri, 14.300 la paralele, 14.000 la bârnă și 14.050 la sol, total 56.750. După ea, pe podium au urcat Asuka Teramoto (Japonia) și Elisabeth Black (Canada). În finalele pe aparate, Larisa Iordache a câștigat aur la sol și bronz la bârnă, iar Andrei Muntean a terminat cu bronz la sărituri. Larisa a deschis finalele la paralele, unde a fost a 5-a. Andrei a valorificat singura lui finală și a mizat pe execuție la sărituri. Cu două evoluții curate, pentru care a primit 14.800 (D 5.6-E 9.200) și 14.400 (D 5.2- E 9.2) și cu media 14.600, el a fost depășit doar de către dominicanul Nin și ucraineanul Verniaiev. La bârnă, Larisa Iordache a fost prima la start și, după ce a ratat saltul întins cu 360 de grade întoarcere, integralul a curs fără probleme. Ea a primit 13.666, iar dificultatea mare, 6.1, a ajutat-o să rămână pe podium și să câștige bronzul. Nici finala de la sol nu a fost lipsită de emoții, Larisa a executat pe linia a doua doar două șuruburi și a fost nevoită să schimbe integralul din mers. Cu 13.800 nu a mai putut fi depășită de nicio altă gimnastă și a luat aur.

Palmaresul gimnaștilor români la Universiada de vară din Taipei este de 2 medalii de aur și 2 de bronz! Felicitări lor, antrenorilor și succes mai departe! Urmează Campionatele Naționale de Gimnstică din 1-3 septembrie de la Ploiești și, una dintre cele mai importante competiții ale anului 2017, Campionatul Mondial de la Montreal.