Campionatele Mondiale de Gimnastică Artistică

Campionatele Mondiale de Gimnastică Artistică vor avea loc în perioada 2 – 8 octombrie 2017 la Stadionul Olimpic din Montreal, Canada. Peste 450 de gimnaști din 72 de țări vor concura pentru titlurile mondiale. Stadionul Olimpic din Montreal a fost configurat pentru această Campionate Mondiale sub formă de amfiteatru, având o capacitate de 10.000 de locuri.

Competiția va fi difuzată de către TVR, în perioada 5-8 octombrie. Finalele la individual compus și pe aparate, feminin și masculin, pot fi urmărite și live pe canalul Youtube al FIG: youtube.com/gymnasticschannel.

Rezultatele și calificările în finale pot fi urmărite în timp real aici: https://live.fig-gymnastics.com/schedule.php?idevent=13465.

PROGRAM COMPETIȚIE
DATA SESIUNI Deschidere SUBDIVIZIUNI
Luni,

2 octombrie

Ceremonia de deschidere

Calificări masculin

8:30 AM (ora CAN)

15:30 (ora RO)

Subdiviziunea 1 Masculin:
9:30 AM – 1:00 PM (ora CAN)
16:30– 20:00 (ora RO)
(TPE-GER-BUL-UZB-ARM-GRE-SWE-ECU-JAM-VEN-ISL-UKR-ISL-ALG-VIE-QAT-CUB)

Subdiviziunea 2 Masculin:
2:00 PM – 5:00 PM (ora CAN)
21:00 – 24:00 (ora RO)
(BLR-EGY-CYP-NOR-HKG-GUA-DEN-MEX-THA-USA-ARG-BEL-SUI-GBR-IND-CRO-TTO)

Subdiviziunea 3 Masculin:
6:00 PM – 9:00 PM (ora CAN)
1:00 – 4:00 (ora RO)
(CHN-CAN-MGL-RUS-HUN-LAT-AUS-JPN-KAZ-AGE-GEO-POR-FRA-SLO-ESP-ROU-DOM)

Marți,

3 octombrie

Calificări
Masculin și Feminin
8:30 AM (ora CAN)

15:30 (ora RO)

Subdiviziunea 4 Masculin:
9:30 AM – 1:00 PM (ora CAN)
16:30– 20:00 (ora RO)
(NZL-BRA-NED-SRI-IRL-TUR-ITA-CHI-AUT-COL-SVK-KOR-LTU-JOR-FIN-PER-CZE)

Subdiviziunea 1 Feminin:
4:00 PM – 6:00 PM (ora CAN)
23:00 – 1:00 (ORA RO)
(ESP-VEN-ISL-DEN-JAM-CRO-LAT-ARG-GBR-AUS)

Subdiviziunea 2 Feminin:
7:00 PM – 9:00 PM (ora CAN)
2:00 – 4:00 (ora RO)
(RSA-VIE-IND-BEL-CAN-HKG-ISR-RUS-EGY-POR)

Miercuri,

4 octombrie

Calificări feminin 11:30 AM (ora CAN)

18:30 (ora RO)

Subdiviziunea 3 Feminin:
1:00 PM – 3:30 PM (ora CAN)
20:00 – 22:30 (ora RO)
(AZE-MEX-CZE-NOR-SVK-NED-PUR-AUT-ROU-SUI-LTU)

Subdiviziunea 4 Feminin:
4:00 PM – 6:00 PM (ora CAN)
23:00 – 1:00 (ora RO)
(NZL-GER-FRA-BUL-KAZ-HUN-ITA-SWE-TPE-TUR-GRE)

Subdiviziunea 5 Feminin:
7:00 PM – 9:00 PM (ora CAN)
2:00 – 4:00 (ora RO)
(FIN-USA-CUB-UKR-BRA-SLO-JPM-KOR-UZB-COL-CHN-PAN)

Joi,

5 octombrie

Finală masculin
Individual Compus
5:00 PM (ora CAN)

24:00 (ora RO)

Show deschidere (cu participarea Cirque du Soleil):
6:20 PM (ora CAN)
1:20 (ora RO)

Competiție:
7:00 PM (ora CAN)
2:00 (ora RO)

Vineri,

6 octombrie

Finală feminin
Individual Compus
5:00 PM (ora CAN)

24:00 (ora RO)

Show deschidere (cu participarea Cirque du Soleil):
6:20 PM (ora CAN)
1:20 (ora RO)

Competiție:
7:00 PM (ora CAN)
2:00 (ora RO)

Sâmbătă,

7 octombrie

Finale aparate
Masculin și Feminin
10:30 AM (ora CAN)

17:30 (ora RO)

Show deschidere:
12:20 PM (ora CAN)
19:20 (ora RO)

Competiție:
1:00 PM (ora CAN)
20:00 (ora RO)
Aparate masculin
Sol, Cal cu mânere, Inele
Aparate feminin
Sărituri, Paralele

Duminică,

8 octombrie

Finale aparate
Masculin și Feminin

Ceremonie închidere

10:30 AM (ora CAN)

17:30 (ora RO)

Show deschidere:
12:20 PM (ora CAN)
19:20 (ora RO)

Competiție:
1:00 PM (ora CAN)
20:00 (ora RO)
Aparate masculin
Sărituri, Paralele, Bară
Aparate feminin
Bârnă, Sol