Evenimente

La Sf. Gheorghe, ȘI JUNIORII II și I ȘI-AU DESEMNAT CAMPIONII

După desfășurarea întrecerilor junioarelor, a venit rândul juniorilor să-și dispute întâietatea în ediția 2016 a Campionatul Naţional pe Echipe al Juniorilor II și I, sub egida Federației Române de Gimnastică și în colaborare cu clubul din localitate, în Sala ”Kati Szabo” din Sf. Gheorghe dându-și întâlnire aproape 80 de tineri gimnaști, în prim-plan aflîndu-se cluburile LPS Bistrița, CSS Sibiu și Dinamo București, precum și Gabriel Burănete (CSS Buzău), Andrei Gula (Dinamo București) și Gavril Luca (CSS 1 Timișoara), la cele trei categorii de concurs.
[ Citeste mai mult ]


La Sf. Gheorghe, JUNIOARELE I și II ȘI-AU DESEMNAT CAMPIOANELE

Sala ”Kati Szabo” din Municipiul Sf. Gheorghe a fost și… este, din nou, gazdă pentru cei mai tineri gimnaști, sub egida Federației Române de Gimnastică, în colaborare cu Clubul Sportiv Municipal Sfântu Gheorghe, desfășurându-se ediția 2016 a Campionatului Național pe echipe al Junioarelor și Juniorilor II și I. Cele dintâi au intrat în ”scenă” aproape 100 de gimnaste care încearcă să străbată drumul greu spre marea performanță, evidențiindu-se echipele Steaua, Farul Constanța și CNS Cetate Deva, care și-au adjudecat titlurile, în concursul individual cele mai bune fiind constănțencele Ioana Stănciulescu (junioare II, nivel 4) și Maria Ceplinschi (junioare II, nivel 3), precum și multipla medaliată a recentelor ”europene”, Denisa Golgotă (CNS Cetate Deva) la junioare I. Dacă fetele și-au încheiat ”misiune”, în aceste zile, tot la Sf. Gheorghe, se află în competiție gimnaștii, la aceleași categorii de concurs.
[ Citeste mai mult ]


La Incheon (Coreea de Sud): A 14-a EDIȚIE a ”MONDIALELOR” de GIMNASTICĂ AEROBICĂ

Cel mai mare eveniment din lumea gimnasticii aerobice se va desfășura peste câteva zile în Coreea de Sud. Aproape 1000 de gimnaști din 45 de țări și-au dat întâlnire la Incheon Namdong, pentru ca, timp de 7 zile, să-și dispute podiumurile celei de a 14-a ediții a Campionatelor Mondiale pentru seniori, precum și titlurile celui de al 7-lea ”mondial” al juniorilor, cele două competiții fiind programate în perioada 13 – 15 iunie, cei mai mici competitori, respectiv  17 – 19 iunie, seniorii și senioarele, ultimă categorie în care se vor afla și gimnaștii noștri, de la debutul acestei competiții  printre cei mai buni, în palmares cu numeroase titluri și medalii:
Sportivi: Mircea Zamfir, Gabriel Bocșer (individual), Corina Constantin, Bianca Gorgovan (individual), Bianca Gorgovan, Lucian Săvulescu și Lavinia Panaete, Dacian Barna (perechi), Lavinia Panaete, Dacian Barna, Lucian Săvulescu și Corina Constantin, Andreea Bogati, Anca Surdu (trio), Bianca Gorgovan, Gabriel Bocșer, Lavinia Panaete, Lucian Săvulescu, Andreea Bogati (grup),  Anca Surdu, Mădălina Cioveie, Andreea Bogati, Alexandra Oprea, Andreea Darie, Laura Cristache, Denisa Ganea, Bianca Becze (aero dance).
Antrenori: Mariana Mezei, Cristina Dulgheroiu
Arbitri: Alina Drăgan, Cristiana Spînu. Delegat FIG: Maria Fumea (membru Comitet Tehnic)
Se află în joc șapte titluri mondiale (individual masculin și feminin, perechi, trio, grup, aerobic dance, aerobic step) și, totodată, calificările pentru a 10-a ediție a Jocurilor Mondiale, programată la Wroclaw (Polonia), în perioada  20 – 30 iulie 2017, la nivelul seniorilor fiind așteptați aproape 300 de gimnaști din 39 de țări.
[ Citeste mai mult ]


LA SF. GHEORGHE – JUNIOARELE și JUNIORII II și I ÎȘI DISPUTĂ TITLURILE pe ECHIPE

După ce în plan international, în ultimele zile, atenția iubitorilor gimnasticii s-a îndreptat spre întrecerile Campionatului European de la Berna, de acolo de unde junioarele noastre s-au întors cu medalii de aur, argint (Denisa Golgotă) și bronz – echipe: Alisia Butnaru, Olivia Cîmpian, Ioana Crișan, Carmen Ghiciuc, Denisa Golgotă – în plan competițional intern se fac ultimele pregătiri pentru concursurile din cadrul Campionatele Naționale pe Echipe – juniori și junioare II și I, care vor avea loc în Sala Polivalentă din Sf. Gheorghe, organizate sub egida Federației Române de Gimnastică. Cele mai tinere competitoare vor evolua în  perioada 16 – 18 iunie, în timp ce juniorii II și I își vor disputa titlurile între 19 și 21 iunie.
[ Citeste mai mult ]


C.E. – BERNA 2016: GIMNAȘTII NOȘTRI ÎN TREI FINALE PE APARATE

MARIAN DRĂGULESCU (sol, sărituri), MARIUS BERBECAR și ANDREI MUNTEAN (paralele) – în dispută pentru medalii

BERNA, 26 mai 2016. Cu o ambianță deosebită, care a motivat sportivii, seniorii prezenți la actuala ediție a Campionatelor Europene au oferit un spectacol la cote înalte în încercarea lor de a desemna pe finaliști, cei care vor continua concursul pentru a urca pe podium. De la această dispută – doar echipe și aparate – nu au lipsit nici gimnaștii noștri, care au intrat în trei finale, prin MARIAN DRĂGULESCU (sol, sărituri), MARIUS BERBECAR și ANDREI MUNTEAN (paralele), concurs programat duminică, de la ora 10.30 (ora locală) – sol și 12.15 (ora locală) – sărituri, paralele, cu reale posibilități de a se afla pe podium. Echipa RomanieiMarian Drăgulescu, Marius Berbecar, Andrei Muntean, Cristian Bățagă  si Vlad Cotuna a terminat pe locul 10, pierzând șansa de a se afla în finală, la finele unui concurs spectaculos de la un capăt la celălalt, întrecere în care s-au consemnat foarte multe răsturnări de situații, cel puțin în aceasă fază, în comparație cu ediția precedentă.
[ Citeste mai mult ]


Campionatele Europene – Berna 2016

ECHIPA DE JUNIORI, PE LOCUL 16
Joi, de la ora 18 (ora locală), intră în concurs seniorii

BERNA, 25 mai 2016. În cunoscuta PostFinance Arena din Berna au început întrecerile noii ediții a Campionatelor Europene, a 23-a la nivelul juniorilor, a 32-a la seniori, cei dintâi intrați fiind reprezentanții tinerei generații. S-au aflat în competiție 150 de gimnaști în concursurile individuale și 31 de echipe. La capătul a aproape 12 ore, a fost stabilită noua ierarhie, cu Marea Britanie, Rusia și Elveția, în ordine, pe podium, echipa României – Alexandru Bănicioiu, Cătălin Drunea, Cristian Anghel, Eduard Gavrilă, Iosif Cristea – terminând pe locul 16, fără a se obține nicio calificare în finalele individuale.
[ Citeste mai mult ]


La Constanța, Cupa OMV Petrom

În Sala Sporturilor din Constanța a avut loc Cupa „OMV Petrom” la gimnastică artistică, întrecere organizată de Fundaţia „Casa Campionilor”, în parteneriat cu Federaţia Română de Gimnastică. La startul competiţiei s-au aliniat 167 de sportive dintre cele 200 de fetițe selecţionate în 2014 în cadrul Proiectului Naţional de Selecţie pentru gimnastica feminină „Ţară, ţară, vrem campioane”. Micuțele gimnaste se antrenează în cadrul cluburilor din Constanța, Deva, Onești, Timișoara, Focşani, Arad, Bârlad, Focșani, Galați și București, Steaua, Dinamo și CSȘ 2.
[ Citeste mai mult ]


BERNA 2016 – CAMPIONATELE EUROPENE – SENIORI

* Gimnaștii noștri în concurs joi, de la ora 18.00 (ora locală)

* Debut la cal * Ordinea de start

Mâine, de la ora 10.00 (ora locală), în PostFinance Arena din Berna, își vor face intrarea seniorii Campionatului European, o zi a calificărilor pentru finalele de 8 la echipe și aparate. Echipa României – Marian Drăgulescu, Cristian Bățagă, Marius Berbecar, Andrei Muntean, Vlad Cotuna – va evolua în Subdiviziunea 3, ultima, de la ora 18.00 (ora locală). Calificările la echipe se desfășoară conform 5 – 4 – 3. Programul este următorul:
[ Citeste mai mult ]


C.E. – BERNA 2016: PESTE 300 DE GIMNAȘTII PE LINIA DE START!

* Primii –  juniorii, miercuri, de la ora 10.00 (ora locală) * Seniorii intră în concurs joi

* Echipele României în Subdiviziunile 1 (juniori) și 3 (seniori) * Unde pot fi urmărite întrecerile

Miercuri, la ora 10.00, conform  ”ceasurilor elvețiene”, cei  309  gimnaști din 38 de țări se vor afla pe linia de start a unei noi ediții a Campionatelor Europene, cea de a XXIII – a la nivelul juniorilor și a XXXII-a la cel al seniorilor, competiție care se va desfășura în PostFinance Arena din Berna, o ediție cu concurs pe echipe și aparate (seniori) și în formula completă pentru juniori.
Se vor afla în concurs, în ceea ce ne privește:

JUNIORI:
Alexandru Bănicioiu, Cătălin Drunea, Cristian Anghel, Eduard Gavrilă, Beniamin Cristea
SENIORI:
Marian Drăgulescu, Cristian Bățagă, Vlad Cotuna, Andrei Muntean, Marius Berbecar
Debutul va fi făcut de către tânăra generație, una care va oferi un tablou al valorilor ce se pregătesc deja pentru intrarea în rândul elitei, previzionând, totodată, viitorul gimnasticii masculine continentale.
[ Citeste mai mult ]


19 – 21 iunie, la Sf. Gheorghe: ”NAȚIONALELE” JUNIORILOR II și I

Dacă în plan internațional atenția se concentrează asupra foarte apropiatelor  întreceri ale Campionatului European de la Berna, în plan competițional intern se fac planurile pentru concursurile lunii viitoare, cu țintă Campionatele Naționale pe Echipe – juniori și junioare II și I, care vor avea loc la Sf. Gheorghe, organizate sub egida Federației Române de Gimnastică. În perioada 19 – 21 iunie, Sala Polivalentă din Sf. Gheorghe va fi gazda Campionatului Naţional pe Echipe al Juniorilor II și I, la start urmând a se afla aproape 100 de tineri gimnaști din principalele centre ale gimnasticii juvenile masculine.
[ Citeste mai mult ]




Pagina 20 din 117« Prima...101819202122304050...Ultima »