Două medalii de bronz pentru gimnastica artistică la Gimnaziadă

MARRAKECH, Maroc, 08 mai 2018 – Gimnastica artistică românescă a fost prezentă la cea de-a XVII-a ediție a Gimnaziadei prin intermediul celor două componente ale lotului național de la Deva, Iulia Berar si Silvia Sfiringu. Sportivele au fost însoțite la Marrakech de către antrenorul Florin Cotuțiu și arbitra Ileana Hrișcă.

În clasamentul la individual compus, sportivele noastre au ocupat pozițiile 4 (Iulia Berar) și 12 (Silvia Sfiringu), iar pentru finalele pe aparate și-au adjudecat 5 locuri.

Sărituri Paralele Bârnă Sol Total
Iulia Berar 13.1 12.55 12.2 11.9 49.8
Silvia Sfiringu 12.9 9.35 12.35 12.8 47.4

Ultima zi de competiție de la Marrakech a adus și primele medalii pentru gimnastica artistică, Silvia Sfiringu reușind o dublă de bronz la bârnă (12.200) și sol (12.550), în timp ce la sărituri s-a clasat pe poziția a cincea (13.000). Totodată, Iulia Berar a terminat pe locul 5 la paralele (12.400) și 6 la bârnă (11.850).