Gimnastii resiteni s-au impus in Cupa DKMT de la Kiskunhalas

Prima editie din acest an a traditionalei “Cupe DKMT”, la gimnastica baieti, s-a desfasurat la Kiskunhalas, in Ungaria, si la ea au participat sportivi din Serbia, Romania si Ungaria. Potrivit regulamentului, competitia se desfasoara pe patru categorii de varsta: 8-10 ani, 11-12 ani, 13-14 ani si 15-18 ani. In acest an, Romania a fost reprezentata de gimnasti din Timisoara, Oradea si Resita, aceasta din urma deplasand un lot numeros, alcatuit din noua sportivi de la CSS Resita –  Robert Pasca, Razvan Marc, Alexandru Blagoe, Cristian Izvernari, Florin Bonescu, Casian Matric, Alexandru Pinte, Fabian Panacea, Casian Timofte -, precum si doi de la CSM Resita: Ciprian Pintea si Ionut Daminescu.De departe, resitenii s-au dovedit cei mai bine pregatiti, dovada ca au castigat un numar de 28 de medalii, dintre care noua pentru locul I, sapte pentru treapta a II-a si 12 pentru clasarea pe pozitia a III-a. Robert Pasca s-a impus autoritar, obtinand nu mai putin de noua medalii. Sportivii au fost insotiti la acest concurs de profesorii Robert Balan si Remus Jivan.
Etapa de DKMT a fost o buna verificare pentru gimnastii resiteni care vor fi prezenti la Campionatul National al Juniorilor IV ce se va desfasura la Buzau, in perioada 19-22 mai 2013.

Autor: Sava Nikolici – Argument (Caras Severin)