JOCURILE EUROPENE: DE AZI, GIMNASTICA ÎŞI INTRĂ ÎN DREPTURI…

După fastuoasa Ceremonie de Deschidere, găzduită de Stadionul Olimpic din Baku, care are o capacitate de 68.195 locuri, sub bagheta directorul artistic Dimitris Papaioannou, creatorul Ceremoniilor desfășurate în 2004 la Jocurile Olimpice de la Atena, prima ediţie a Jocurilor Europene a început să-şi “tureze motoarele”, primele din cele 253 de medalii fiind deja înmâmnate celor mai buni dintre cei aproape 6000 de sportivi aflaţi în competiţie la 22 de sporturi. Gimnastica – în concurs cu toate disciplinele (artistică, aerobică, ritmică, acrobatică, trampoline) – debutează duminică, 14 iunie 2015, în prim-plan fiind cele dintâi evoluţii din calificări pentru finalele individuale şi concursul pe echipe. După cum se ştie, la această cea dintâi ediţie a Jocurilor Europene, gimnastica artistică românească este reprezentată de Andreea Iridon, Laura Jurca, Silvia Zarzu (antrenori – Lucian Sandu, Lăcrămioara Moldovan), precum şi de Cristian Băţagă, Marius Berbecar, Vlad Cotuna (antrenori – Ioan Suciu, Ionuţ Corlaci).
Această fază a competiţiei este programată pe parcursul a două zile – câte 3 aparate la băieţi şi 2 la fete -, luni seara urmând a fi cunoscute primele echipe campioane din istoria acestei competiţii, precum şi finaliştii individualului compus şi pe aparate. În competiţia feminină, echipele şi gimnastele individuale vor evolua în cadrul a 8 grupe, prima zi a calificărilor având în program două aparate: sărituri şi paralale, celelalte fiind programate luni, în timp ce băieţii, în cele 5 Subdiviziuni, vor evolua la sol, cal şi inele, iar luni vor avea loc întrecerile la sărituri, paralele şi bară. Disputa se anunţă foarte strânsă, indiferent că  aducem în discuţie concursul pe echipe sau cel individual – doar câte un sportiv de ţară în finale, cele pe aparate fiind de 6 -, iar cum formaţiile sunt alcătuite doar din câte 3 componenţi, devine şi mai clară ideea că orice eroare poate deveni o „piatră de moară” în cursa spre podium.
Formaţia noastră feminină va evolua în Subdiviziunea 5 din cele 8, care va începe la ora 15.20 (ora locală), alături de echipele Olandei şi Olandei, precum şi cu câteva gimnaste din Georgia, Serbia şi Cipru. Principalele adversare sunt prezente în Subdiviziunea 1 (M. Britanie), în cea de a 2-a (Rusia – cu Aliya Mustafina, Viktoria Komova, Seda Tutkhalian), a 4-a (Elveţia – cu Giulia Steingruber; Germania – cu Elisabeth Seitz), a 6-a (Italia, Polonia) sau a 7-a (Belgia, Cehia, Franţa).
Fetele noastre îşi vor face intrarea în Subdiviziunea a 5, duminică, 14 iunie 2015, de la ora 15.20 (ora locală), la sărituri şi paralele, urmând ca luni, 15 iunie, de la ora 15.20 (ora locală), să evolueze pe ultimele două aparate (bârnă, sol), la finalul zilei fiind cunoscut primul podium la echipe şi gimnastele calificate în concursul individual. Iată şi ordinea aparatelor şi de start a gimnastelor noastre, conform tragerii la sorţi:
Duminică, 14 iunie 2015:
SĂRITURI (Rotaţia 1) – 0ra 15.20 (ora locală): Echipe şi calificări individual: Laura Jurca (ordine de start 4), Silvia Zarzu (5), Andreea Iridon (6)
PARALELE (Rotaţia 2) – ora 15.45 (ora locală): Echipe şi calificări individual: Laura Jurca (4), Andreea Iridon (5),   Silvia Zarzu (6)
Luni, 15 iunie 2015:
BÂRNĂ (Rotaţia 3) – ora 15.20
(ora locală): Echipe şi calificări individual: Andreea Iridon (1), Laura Jurca (2), Sivia Zarzu (3)
SOL (Rotaţia 4) – de la ora 15.45 (ora locală): Echipe şi calificări individual: Laura Jurca (1), Silvia Zarzu (2), Andreea Iridon (3).
Referitor la competiţia feminină, să notă, de asemenea, şi faptul ca Anca Grigoraş, membră a Comitetului Tehnic UEG, este vice-preşedinte a Juriului Superior, iar Olga Didilescu se află în brigada de la sărituri.
O dispută „tare” se anunţă şi în competiţia masculină, cu 5 Subdiviziuni, printre favorite fiind Marea Britanie (Nile Wilson, Frank Baines, Brinn Bevan), Germania (Fabian Hambuechen, Andreas Tobă, Sebastian Krimmer), Rusia (Nikita Ignatiev, Nikola Kusenkov, David Belzavsky), Azerbaidjan (Oleg Stepko, Eldar Safarov, Petro Paknyuk), Ucraina (Oleg Verniaev, Igor Radivilov, Mykyta Yermak) şi nu numai.
În acest context, echipa României nu are o misiune uşoară, dar cei trei gimnaşti – Marius Berbecar, Cristian Băţagă, Vlad Cotuna – dispun şi de experienţa şi de valoarea necesare unui asemenea concurs.
Gimnaştii noştri vor evolua, aşadar, în Subdiviziunea a 5-a, alături de Irlanda, Turcia, Serbia, Franţa şi o serie de gimnaşti individuali, conform tragerii la sorţi ei având următoarea ordine a aparatelor şi de start:
Duminică, 14 iunie 2015:
INELE (Rotaţia 1) – ora 17.50
(0ra locală): Echipe şi calificări individual: Vlad Cotuna (1), Cristian Băţagă (2), Marius Berbecar (3)
SOL (Rotaţia 2) – ora 18.15 (ora locală): Echipe şi calificări individual: Vlad Cotuna (1), Cristian Băţagă (2), Marius Berbecar (3)
CAL (Rotaţia 3) – ora 18.40 (ora locală): Echipe şi calificări individual: Marius Berbecar (1), Vlad Cotuna (2), Cristian Băţagă (3)
Luni, 15 iunie 2015:
BARĂ (Rotaţia 4) – ora 17.50
(ora locală): Echipe şi calificări individual: Marius Berbecar (3), Cristian Băţagă (4), Vlad Cotuna (5)
SĂRITURI (Rotaţia 5) – ora 18.15 (ora locală): Echipe şi calificări individual: Vlad Cotuna (2), Cristian Băţagă (3), Marius Berbecar (4)
PARALELE (Rotaţia 6) – ora 18.40 (ora locală): Echipe şi calificări individual: Cristian Băţagă (2), Vlad Cotuna (3), Marius Berbecar (4).
Asemenea fetelor, şi băieţii vor afla la sfârşitul zilei a doua care este configuraţia podiumului la echipe şi cine sunt gimnaştii care vor continua cursa în finalele la individual compus şi pe aparate.
Din brigada de arbitri de la sol (în D 1) se va afla şi arbitrul internaţional Dan Grecu.
Programul finalelor individuale este următorul
18 iunie 2015, ora 17.30 – 20.20 (ora locală) – Finala individual compus: masculin şi feminin
20 iunie 2015, ora 16.00 – 20.15 (ora locală) – Finale aparate: masculin şi feminin

Pentru alte amănunte, click aici: Ordinea de start – WAG, Brigazi arbitre – WAG, Lista start – MAG, Brigazi arbitri – MAG