Junioara Ștefania Orzu – două finale pe aparate la Yokohama

YOKOHAMA, 23 septembrie 2015. Corespondență specială de la Daniela Uchiyama.
Ediția 2015 a Turneului Internațional pentru juniori și junioare s-a încheiat în „Yokohama Cultural Gymnasium” odată cu disputarea finalelor pe aparate, în această ultimă fază a competiției evoluând și Ștefania Orzu, la bârnă și sol, cu o prestație ce a situat-o pe locul 4 la bârnă și pe locul 5 la sol. Competiția feminină a reunit gimnaste de 13-15 ani din SUA, Rusia, Japonia, China, Canada, Germania, M. Britanie, România, Coreea de Sud, Hong Kong și Australia, în concurs aflându-se Ștefania Orzu și Denisa Stanciu.
După întrecerile pentru individual compus, concursul s-a încheiat cu evoluțiile din cadrul finalelor pe aparate, prilej pentru Ștefania Orzu de a obține note mai mari decât în faza precedentă, dar, din păcate, insuficiente, totuși, pentru a urca pe podium.
În concursul de la bârnă, reprezentanta noastră a fost foarte aproape de a fi pe treapta a 3-a, ea încheind doar la 0.067 de americana Jazmyn Foberg. După ce a avut 13.350 în prima zi, de această dată a fost notată cu 13.833, ceea ce a echivalat în final cu locul 4, după Tingting Liu (China) 14.800, Lauren Hernandez (SUA) 14.663 și Jazmyn Foberg (SUA) 13.900.
Și la sol, Ștefania Orzu a avut o notă superioară celei din calificări, 13.566 față de 13.400, dar și celelalte finaliste ale aparatului au avut prestații mai bune, astfel că a fost nevoită să se mulțumească doar cu poziția a 5-a: 1. Lauren Hernandez (SUA) 14.933, 2. Megan Roberts (Canada) 13.900, 3. Koko Dobashi (Japonia) 13.766, 4. Jade Chrobok (Canada) 13.733, 5. Ștefania Orzu 13.566.
Celelalte două aparate au fost câștigate de Lauren Hernandez (SUA) și Kiko Kuwajima (Japonia) – 14.566 (sărituri) și Anastasia Iliankova (Rusia) – 15.166 (paralele).
Finalele pe aparate al concursului masculin au adus în fruntea ierarhiilor pe: G. Regini-Moran (M. Britanie) 14.600 (sol) și 14.950 (sărituri), Jingyuan Zou (China) 14.500 (cal) și 14.850 (inele), Yue Ma (China) 14.550 (paralele), Kenya Yuasa (Japonia) 14.100 (bară).

Pentru alte amănunte, click aici: Feminin – Finale aparate, Masculin – Finale aparate