JUNIOARELE LA STARTUL ”ELITE GYM MASSILIA” 2014

Bogat calendar internațional în noiembrie

După ”Memorialul Arthur Gander” și ”Cupa Elveției”, gimnastele noastre se vor afla la startul unei alte competiții de tradiție, ediția 2014 a ”Elite Gym Massilia”, concurs internațional, organizat pe diferite categorii de vârstă, momentul de vârf reprezentându-l ”Master”-ul, în acest an cu participarea echipelor din Rusia, Italia, Australia, Japonia, Franța, cărora li se vor adăuga încă două formații calificate în urma ”Open”-ului. La actuala ediție, care va avea loc în ”Palatul Sporturilor” din Marsilia, începând de vineri, 13 noiembrie, România va fi reprezentată de o foarte tânără garnitură, formată din Alexandra Mihai, Olivia Cîmpian, Dora Vulcan și Ioana Crișan, însoțite de antrenorii Liliana Cosma și Florin Cotuțiu.
La această a 5-a ediție au fost invitate formații finaliste ale ultimelor Campionate Mondiale, evident, nu chiar în aceeași formulă, ceea ce se anunță a fi un veritabil regal al gimnasticii feminine, cu sportive foarte cunoscute, dar și multe care bat la porțile marii afirmări.
Vor fi trei ”etape”, vineri, 14 noiembrie, în program figurează evoluțiile din cadrul ”Open”-ului, primele două urmând a se califica între primele 8 ce se vor prezenta la startul ”Master”-ului, de sâmbătă, pentru ca duminică să se desfășoare finalele pre aparate.
Antrenorii Liliana Cosma și Florin Cotuțiu vor avea, așadar, în concursul de la Marsilia pe:
Alexandra Mihai – campioană națională sol, născută 2001
Olivia Cîmpian – locul 3 cu echipa și la individual compus la 2014 ”Nadia Comaneci International Invitational”, de la Oklahoma, născută 2001.
Dora Vulcan – campioană națională la individual compus și echipe, va trece la seniorat anul viitor.
Ioana Crișan – campioană națională (individual compus, sărituri, bârnă) la categoria sa de vârstă, născută 2001.
În așteptarea echipelor ce vor promova în urma Open-ului, la startul Master-ului vor mai fi prezente:
Rusia: Daria  Spiridonova, Maria Paseka, Lilia Akhaimova, Polina Fiodorova
Italia: Giorgia Campana, Lara Mori, Carlotta Ferlito, Sophia Bonistalli
Australia: Emma Nedov, Rianna Mizzen, Georgia Godwin
Japonia: Azumi Ishikura, Sae Miyakawa, Marina Kawasaki, Ayu Koike
Franța:Youna Dufournet, Claire Martin, Manon Cormoreche, Louise Vanhille
În ceea ce privește ”Open”-ul, la start se vor afla:
Germania: Tabea Alt, Florine Harder, Rebecca Matzon, Nadja Schulze
Belgia (2 echipe): Axelle Klinckaert, Julie Meyers, Jelle Beullens, Nina Derwael, Senna Deriks, Rune Hermans, Cindy Vandenhole, Myrthe Potoms
Canada: Rose-Kaying Woo, Shallon Olsen, Audrey Rousseau, Mégane Roberts
Olanda: Kirsten Polderman, Pien Jansen, Eythora Thorsdottir, Noel Van Klaveren
Elveția: Maeva Stephanutto, Thea Brogli, Giada Grisetti, Angi Schwarz
Franța (2 echipe): 1 – Sara Pais, Valentine Pikul, Oréane Lechenault, Camille Bahl; 2 – Mathilde Dal Zovo, Léanne Bourgeaois, Lucie Perdreau, Louise Pilla
Quebec: Laurie Denommee, Laurie-Ann Demers, Hélody Cyrenne, Sonita Slobec
Canada (Gcg-Wimgym): Sonita Zlobec, Amanda Dialutto-Perez, Maude Lebeau, Sophie Marois, Madyson Ferron-Mc Caffrey
Canada (Gym-Fly): Laurie-Lou Vezina și Victoria Jurca
Gym Tittmoning: Emily Firlejczyk, Jana Hager, Carolina Sanchez-Martinez, Eva Perez-Lopez, Claudia Colom-Martin și Sonja Fischer
SUA (Zenith Elite Gymnastics): Allison Moring, Ashtyn Stevens
Gymnastique Du Pays D’aix: Lara Montagne Salomez, Sophie Dumalin, Wendy Lejoyeux, Justine Jolet
Pôle France De St Etienne: Grace Charpy, Farh Boufadene, Lena Demaret, Fostine Richard
Pôle France De Marseille: Fiona Oke, Amara Cippolina, Soyfa Cazalis, Stella Giglione

Programul competiției este următorul:
Vineri, 14 noiembrie 2014, ora 13.30 – 15.00 și 15.30 – 15.00 (ora locală): Open – Echipe
Sâmbătă, 15 noiembrie 2014, ora 16.00 – 19.30 (ora locală): Master – Echipe
Duminică, 16 noiembrie, ora 15.00 – 18.30 (ora locală): Finale aparate

Concursul de la Marsilia va fi urmat de alte prezențe internaționale ale junioarelor și senioarelor noastre pe scenele gimnasticii.

22 – 23 noiembrie 2014: a 17-a ediție a Turneului Internațional (Malmedy – Belgia)

Organizată de Federația Regală Belgiană de Gimnastică și clubul din Malmedy, ”Coupe Avenir”, reunește junioare și juniori din 13 țări: Algeria, Canada, Germania, M. Britanie, Islanda, Luxemburg, Maroc, Olanda, Suedia, SUA, Qatar, Belgia, România urmând a fi prezentă cu o echipă formată din Asiana Peng, Andreea Ciurusniuc, Corina Găianu, Maria Holbură, însoțite de antrenorii Adela Popa și Florin Cotuțiu.

27 – 28 noiembrie 2014: a 14-a ediție a TopGym (Charleroi – Belgia)

Charleroi va fi încă o dată gazda unui concurs de junioare, în ”Parc des Sports” urmând să se desfășoare a 14-a ediție a ”Top Gym”, competiție la care și-au anunțat participarea 35 de foarte tinere gimnaste din 15 țări, ceea ce reprezintă un record: Africa de Sud, Germania, Franța, Ungaria, Italia, Olanda, Rusia, Suedia, Elveția, Cehia, SUA, Ucraina, Belgia, România urmând a fi reprezentată de Ioana Crișan și Olivia Cîmpian, antrenori Liliana Cosma și Florin Cotuțiu.

28 – 30 noiembrie 2014: FIG Cupa Mondială (Stuttgart – Germania)

”EnBW DTB-Pokal”, care va avea loc în ”Porsche-Arena” din Stuttgart, este prima etapă din cadrul FIG Cupa Mondială, cu participarea primilor 8 gimnaști ai lumii, următoarele două etape fiind programate la Glasgow (6 decembrie 2014) și Dallas (7 martie 2015). În concursul feminin vor lua parte: Simone Biles (SUA) , Larisa Iordache (România), Kyla Ross (SUA) , Aliya Mustafina (Rusia), Jinnan Yao (China), Vanessa Ferrari (Italia), Alla Sosnitskaya (Rusia), Jessica Lopez Arocha (Venezuela).