La Ghent, Sandra Izbasa si Ana Porgras, invingatoare in calificari

        In prima zi a celei de a 5-a etape din actualul sezon al Cupei Mondiale, care se desfasoara la Ghent (Belgia) a avut loc concursul din calificari, fetele noastre aflandu-se in topul competitiei, la care au luat startul aproape 200 de gimnasti si gimnaste din peste 30 de tari.
        Fetele noastre au avut o comportare foarte buna, Sandra Izbasa, la sol, si Ana Porgras, la barna, fiind in fruntea ierarhiei in calificarile, dar in prim-plan s-au aflat si Diana Chelaru – pe pozitia secunda la sol si sarituri, in timp ce Amelia Racea a fost pe locul 3 la paralele.

      Conform clasamentelor din calificari, gimnastele din Romania si gimnastii din Grecia se afla in frunte, ca urmare a rezultatelor de la fiecare aparat.
        In ceea ce ne priveste, Ana Porgras, revenita dupa o accidentare in timpul “europenelor” din primavara, a depasit-o pe chinezoaica Liufang in disputa la barna, reprezentanta noastra prezentand un exercitiu cu un grad de dificultate 6.1, dar cu o executie mult mai buna decat a adversarei sale.
        In acelasi timp, la sol, lupta pentru intaietate s-a dat intre Sandra Izbasa si Diana Chelaru, victoria revenind celei dintai, si ea cu o aparitie in public dupa un an de la accidentul suferit la tendonul lui Achile. Sandra, campioana olimpica la sol in 2008, a prezentat un nou exercitiu, pe fondul muzical din “Hava Nagila” si “Kalinka”.
        Diana Chelaru s-a mai remarcat si la sarituri, concurs in care a urcat pe a doua treapta, dupa brazilianca Adrian Gomes, in timp ce Amelia Racea si Ana Porgras s-au clasat pe locurile 3, respectiv 4 la paralele, intr-un concurs dominat de campioana olimpica Yang Yilin.
        Sa mai notam ca Jessica Lopez (Venezuela) este singura gimnasta din concurs calificata in toate finalele.

       Ierarhia primelor sase clasate la fiecare aparat arata astfel:

Sol

1. Sandra Izbasa 5.8 8.400 0.3 13.900
2. Diana Chelaru 5.8 8.000   13.800
3. Dorina Boczogo 5.3 8.400   13.700
4. Julie Croket 5.4 8.200   13.600
5. Wu Liufang 5.3 8.250 0.1 13.450
6. Jessica Lopez 5.1 8.225   13.325

Barna

1. Ana Porgras 6.1 8.725   14.825
2. Wu Liufang 6.1 8.600   14.700
3. Luisa Galiulina 6.0 8.425   14.425
4. Yang Yilin 5.2 8.900   14.100
5. Jessica Lopez 5.7 8.300   14.000
6. Floriane Scianguetta 5.1 8.600   13.700

Sarituri

1. Adrian Gomes 5.0 9.200   14.163
  5.0 9.125    
2. Diana Chelaru 5.8 8.775   14.000
  4.8 8.625    
3. Wong Hiu Ying Angel 5.2 8.625 0.1 13.925
  5.0 9.125    
4. Ariella Käslin 5.0 8.875   13.888
  5.0 8.900    
5. Renata Toth 5.0 9.100 0.1 13.825
  5.0 8.650    
6. Jessica Lopez 5.0 9.000 0.1 13.725
  4.4 9.150    

Paralele

1. Yang Yilin 6.5 8.725   15.225
2. Wu Liufang 6.3 8.475   14.775
3. Amelia Racea 6.0 8.500   14.500
4. Ana Porgras 6.1 8.250   14.350
5. Jessica Lopez 5.4 8.150   13.550
6. Vasiliki Millousi 5.4 7.875   13.275

        Pentru a vizualiza clasamentele complete, click la:  SOL – Feminin – Calificari, BARNA – Feminin – Calificari, PARALELE – Feminin – Calificari, SARITURI – Feminin – Calificari

Rezultatele calificarilor in competitia masculina: BARA – Masculin – Calificari, PARALELE – Masculin – Calificari, SARITURI – Masculin Calificari, INELE – Masculin – Calificari, SOL – Masculin – Calificari, CAL – Masculin – Calificari

        Finalele au loc duminica, 12 septembrie, de la ora 13.00 (ora locala).