LARISA IORDACHE și MARIUS BERBECAR la ”Memorialul Arturo Gander” și ”Cupa Elveției”

A intrat în tradiție participarea gimnaștilor români la două competiții internaționale de prestigiu, ”Memorialul Arturo Gander”, ajuns în acest an la cea de a 31-a ediție, concurs care va avea loc miercuri, 29 octombrie, de la ora 20.00 (ora locală), și ”Cupa Elveției”, programată duminică, 2 noiembrie, la Zurich, în Hallenstadion, de la ora 12.00 (ora locală). În acest an, gimnastica noastră va fi reprezentată de Larisa Iordache și Marius Berbecar, ei urmând să se afle în competiție cu gimnaști și gimnaste din Brazilia, Germania, Franța, Italia, Japonia și Elveția.

”Memorialul Arturo Gander” este o competiție pe bază de invitații, care se deswfășoară alternative în orașele Chiasso și Morges, anul acesta gazdă fiind cea dintâi localitate, acolo unde se vor reuni medaliați olimpici, mondiali și europeni.
Iată și lista competitorilor anunțată de organizatori:
Brazilia: Daniele Hypoloto, Mariano Oyakava
Franța: Youna Dufournet, Axel Augis
Germania: Elisabeth Seitz, Fabian Hambuechen
Japonia: Mai Murakami, Kenzo Shirai
Italia: Carlota Ferlito, Ludovico Edalli
România: Larisa Iordache, Marius Berbecar
Rusia: Daria Spiridonova, Nikita Ignatiev
Ucraina: Angelina Kysla, Oleg Verniaev
Elveția: Giulia Steingruber, Ilaria Kàslin, Caterina Barloggio, Claudio Capelli

Ediția de anul trecut, care a avut loc la Morges, a fost câștigată de Larisa Iordache, ea continuând șirul pozițiilor pe podium în acest concurs – prima ediție a avut loc în 1984 -, ocupate de sportivii români: Simona Păuca (1984), Ecaterina Szabo, Daniela Silivaș (1986),  Gabriela Potorac, Augustina Badea (1988), Angela Ghimpu (1994), Marius Urzică, Alexandra Marinescu (1996), Claudia Presecan (1998), Maria Olaru (2000), Florica Leonida, Monica Roșu (2002), Cătălina Ponor, Monica Roșu, Marius Urzică (2004), Marian Drăgulescu, Steliana Nistor (2006), Flavius Koczi, Sandra Izbașa (2010).

La rândul ei, ”Cupa Elveției”, programată duminică, 2 noiembrie 2014, o competiție pe echipe mixte, formate dintr-o gimnastă și un gimnast, cu preliminarii, semifinale și rundă finală, va avea la start:

Elveția 1: Giulia Steingruber / Claudio Capelli
Elveția 2: Ilaria Käslin / Pascal Bucher
Brazilia: Daniele Matias Hypolito / Arthur Nory Oyakawa Mariano
Germania: Elisabeth Seitz / Fabian Hambüchen
Franța: Youna Dufournet / Axel Augis
Italia: Vanessa Ferrari / Andrea Cingolani
Japonia: Mai Murakami / Kenzo Shirai
România: Larisa Iordache / Marius  Berbecar
Rusia: Daria Spiridonova / Nikita Ignatyev
Ucraina: Angelina Kysla / Oleg Verniaiev

La ediția precedentă, din 2013, echipa Larisa Iordache – Andrei Muntean a obținut cea de a 10-a victorie românească în această competiție, care a debutat în 1982, sportivii noștri înscriindu-și numele pe lista învingătorilor și la edițiile din 2007 (Steliana Nistor / Flavius Koczi), 2004 (Cătălina Ponor / Marius Urzică), 2003 (Oana Ban / Marian Drăgulescu), 2002 (Monica Roșu / Philippe Rizzo – Australia), 2001 (Silvia Stroescu / Marian Drăgulescu), 1988 (Gabriela Potorac / Marius Tobă), 1987 (Daniela Silivaș / Nicușor Pascu), 1986 (Ecaterina Szabo / Marian Rizan), 1984 (Simona Păuca / Daniel Wunderlin – Elveția).
Concursul va începe la ora 12.00 (ora locală) și se va încheia la ora 15.45 (ora locală).

28.10.2014