RIO 2016 – JOCURILE CELEI DE A XXXI-A OLIMPIADE

ÎN CĂUTAREA GLORIEI OLIMPICE

CĂTĂLINA PONOR, MARIAN DRĂGULESCU, ANDREI MUNTEAN – în concurs * Larisa Iordache – rezervă * Calificări: 6 august (masculin), 7 august (feminin) * Tragere la sorți și Program * Portdrapelul României – Cătălina Ponor * Recordurile lui Marian Drăgulescu * 80 de ani de la prima participare olimpică * În palmares – 71 de medalii (25 + 20 + 26) * Favoriți și out-sideri

Autor: Emanuel Fântâneanu

Rio de Janeiro. Vineri, 5 august 2016. Stadionul Maracana. Ora 19.15 (ora locală / 6.07.2016, ora 1.15 – ora României). Jocurile celei de a XXXI-a Olimpiade moderne. În urmă cu 7 ani, la 2 octombrie 2009, la Copenhaga, C.I.O. a anunțat orașul gazdă – Rio de Janeiro (Brazilia), acum, în 2016, între 5 și 21 august, 10.500 de sportivi din 206 țări își vor disputa gloria olimpică în cele 28 de sporturi (306 discipline) din Program, având ca loc de desfășurare 37 de arene aflate în patru zone ale orașului: Barra, Copacabana, Deodoro și Maracana.
Gimnastica se află între cele 28 de sporturi, dar nu oricum, ci printr-o poziție de prim-plan, având în vedere uriașa audiență de care se bucură această disciplină aflată sub zodia celor 5 cercuri de la prima ediție a Jocurilor, la Atena, în 1896.
Chiar fără amploarea edițiilor precedente, reprezentanții gimnasticii noastre se vor afla în Rio Olimpic Arena, în concurs urmând a fi: CĂTĂLINA PONOR, MARIAN DRAGULESCU și ANDREI MUNTEAN, cu antrenorii Lucian Sandu și Ioan Suciu, la rândul ei LARISA IORDACHE (antrenor Claudiu Moldovan) este rezervă, cum, de asemenea, dr. Mihaela Beldie-Dobranici se află în grupul de medici ai delegației României, iar Anca Grigoraș va face parte din juriile de arbitraj.
În a sa carte „Pierre de Coubertin: l’épopée olympique”, apărută la Paris,  Marie-Thérèse Eyquem notează: „Epopeea olimpică se citește ca un roman…”, o epopee care a redebutat în epoca modernă a sportului, oficial și cu adevărat, la 6 aprilie 1896, atunci când s-a dat startul primelor dispute olimpice de la care gimnastica nu a lipsit. O epopee la care se vor adăuga noi pagini și fapte la Rio 2016…

CĂTĂLINA PONOR, MARIAN DRĂGULESCU, ANDREI MUNTEAN…

De la stânga la dreapta: Larisa Iordache (rezervă), Andrei Muntean, Marian Drăgulescu, Cătălina Ponor

Se știe, gimnastica românească a traversat în ultimii doi ani o perioadă mai puțin fastă, cu repercusiuni și asupra prezenței la Jocurile Olimpice, soldată cu ratarea participării în competiția pe echipe, astfel că la Rio vor evolua, doar în concursul individual, Marian Drăgulescu (calificat direct după C.M. Glasgow 2015), Andrei Muntean și Cătălina Ponor, în timp ce Larisa Iordache este rezervă, fiecare fiind aureolat de o serie de cunoscute succese în arena internațională a gimnasticii.
Consemnând spectaculoasa revenire în arena olimpică a lui Marian Drăgulescu – după 8 ani! – și a Cătălinei Ponor, vom nota și o premieră pentru gimnastica noastră: pentru prima oară în istoria participărilor olimpice ale României, un reprezentant al gimnasticii a fost desemnat Portdrapel la Ceremonia de Deschidere, onoare încredințată triplei campioane Cătălina Ponor. Dar, de asemenea, Cătălina Ponor va intra în ”clubul” select al celor care vor avea în palmares prezența la 3 ediții ale Jocurilor Olimpice, după peste 5 decenii în ceea ce privește fetele (doar Elena Leuștean, Sonia Iovan, Emilia Liță Vătășoiu – 1956, 1960, 1964),  în schimb la băieți, recordul lui Dan Grecu, Nicolae Oprescu (1972 – 1980) și Marius Urzică (1996 – 2004), cu câte 3 prezențe, va fi depășit de Marian Drăgulescu, nou recordman al participărilor. Mai mult, Marian Drăgulescu va deveni și cel mai în vârstă gimnast olimpic român, la 35 ani, 7 luni și 18 zile (născut la 18 decembrie 1980).
Cei trei vor evolua în concursul individual, ținta pentru Marian Drăgulescu fiind săriturile și solul, iar pentru Cătălina Ponor – solul și bârna, în timp ce Andrei Muntean, în 2010 campion olimpic la tineret, vizează o calificare în primii 24 la individual compus și, de asemenea, finale pe aparate.

1956, Melbourne – Prima medalie (bronz echipe) / 1976, Montreal – Prima medalie de aur (Nadia Comăneci)

Rămânând în perimetrul istoriei și al statisticilor, să mai notăm câteva repere olimpice, ce pot fi interesante:
– gimnaștii noștri au fost prezenți la 16 ediții ale Jocurilor Olimpice de vară
– prima participare: 1936, Berlin
– au luat parte la 15 probe
– în palmares – 71 de medalii (25 + 20 + 26)
– cele mai multe medalii: Nadia Comăneci (1976, 1980) – 9 (5 +3 + 1).
– prima medalie olimpică de aur – Nadia Comaneci (Montreal, 1976)
– prima medalie olimpică – Echipe feminin (bronz, Melbourne, 2 noiembrie – 8 decembrie 1956)
– prima medalie de aur la Jocurile Olimpice de Tineret – Andrei Muntean (Singapore, 2010, inele)
– cel mai tânăr participant: Gina Gogran (13 ani și 323 zile), la Jocurile Olimpice din 1992, de la Barcelona
– cel mai în vârstă, Frederic Orendi (34 ani și 221 zile), la Jocurile Olimpice din 1964, de la Tokyo, record ce va fi ”doborât” de Marian Drăgulescu

Pentru alte amănunte, click aici: Palmares olimpic romanescGimnaști Olimpici romani, Purtatori Drapel 1924-2012

FAVORIȚI și OUT-SIDERI

98 de gimnaști și 98 de gimnaste vor intra în concursul olimpic, cu câte 12 echipe (5 componenți) – calificate în urma Campionatului Mondial de la Glasgow 2015 si Test Events de la Rio 2016 -, cărora li se adaugă 38 promovați individual (primii 3 clasați pe aparate la CM și cei de la Test Event). Cum România nu are echipe calificate, în competiție se vor afla Marian Drăgulescu (calificat direct dupa CM), Andrei Muntean și Cătălina Ponor, desemnați pentru locul nenominal de care s-a beneficiat în urma Test Event din primăvară.
Cine le vor fi adversari? La start se vor afla mai toate numele mari ale gimnasticii anului 2016, ceea ce înseamnă că nivelul valoric va fi foarte ridicat, că, în condițiile date, nu tocmai favorabile din multe puncte de vedere, se va asista la o dispută acerbă pentru întâietate, cu favoriți (indiscutabili) și out-sideri puși pe fapte mari: Gabby Douglas (SUA) – aurul de la Londra, poate deveni prima gimnastă, după Vera Cáslavská (1964 – 1968), câștigătoare consecutivă a titlului olimpic -, Manrique Larduet (Cuba) – la 19 ani, primul cubanez, după 12 ani, calificat pentru JO, medaliat cu bronz la bară la CM Glasgow –, Oksana Chusovitina (Uzbekistan) – la 40 de ani (!!!), este cea mai în vârstă gimnastă calificată pentru Jocuri, la a 6-a participare pentru 3 țări diferite (URSS, Germania, Uzbekistan) -,  Donnell Whittenburg (SUA), Shang Chunsong (China),  Dipa Karmaka (India) – cu dificultate 7.0 la sărituri (!) -, Sam Mikulak (SUA), Giulia Steingruber, (Elveția) – campioana europeană -, Aliya Mustafina (Rusia – o valoare incontestabilă -, Brittany Rogers și Ellie Black (Canada),  surorile Downie (M. Britanie), Nikolai Kusenkov (Rusia) – scăpat din povestea cu ”meldonium” -, Oleg Verniaev (Ucraina)  și, desigur, înaintea tuturor, Kohei Uchimura (Japonia) – ”Superman” fiind considerat cel mai bun gimnast din toate timpurile – și Simone Biles (SUA) – cu 14 medalii la CM, cea mai bună gimnastă din istoria SUA, iar dacă va reuși să câștige și la Rio va fi și cea dintâi gimnastă americană campioană mondială și olimpică. Iar, desigur, lista ar putea continua…

În context, am spune că gimnaștii noștri îmbracă ambele ”costume”, având în vedere cartea lor de vizită și tot ceea ce s-a petrecut în ultima destul de îndelungată perioadă, dar și marea presiune existentă asupra lor, cu deosebire în ceea ce îi privește pe Cătălina Ponor și Marian Drăgulescu, o presiune uriașă chiar am zice, iar  cauzele și motivația sunt mai mult decât cunoscute. Oricum, gimnaștii noștri sunt optimiști și încrezători, cu toții fiind în așteptarea acelui ”minut de aur” care să le încununeze munca și strădaniile unor luni și luni de efort. Și, să nu omitem, chiar dacă rezervă, Larisa Iordache s-a dovedit a fi un om de echipă, un veritabil caracter, rămânând și pe mai departe vârful actualei generații.
Să mai notăm că dintre cei 12 campioni olimpici la Londra 2012 (Sandra Izbașa la sărituri), 5 vor evolua și la Rio 2016: individual compus – Kohei Uchimura (Japonia) și Gabby Douglas (SUA), inele – Arthur Zanetti (Brazilia), paralele – Aliya Mustafina (Rusia) și sol – Aly Raisman (SUA), ceea ce înseamnă că aurul olimpic va răsplăti noi 7 campioni.

Pentru alte amănunte, click aici: Profil olimpic – Catalina PonorProfil olimpic – Marian DragulescuProfil olimpic – Andrei Muntean, Participanti JO Rio 2016Lista calificari – WAGLista calificari – MAG

CUM, UNDE, CÂND…

FIG a efectuat și Tragerea la Sorți a Grupelor Mixte – în care evoluează și reprezentanții noștri – și a Subdiviziunilor.
Drept urmare, băieții se vor afla, sâmbătă, 6 august 2016, la startul calificărilor în Grupa Mixtă 2  în Subdiviziunea 3, împreună cu echipele Ucrainei, Elveției, Chinei, Rusiei și Grupa Mixtă 1, pentru a începe concursul la paralele, de la ora 18.30 (ora locală / 24.30 – ora României).
De altfel, tabloul acestei Subdiviziuni conform intrării pe aparate:
Sol – Ucraina / Cal – Grupa Mixtă 1 (Croația, Mexic, Uzbekistan, Cehia, Algeria, Irlanda) / Inele – Elveția / Sărituri – China
Paralele – Grupa Mixtă 2: MARIAN DRĂGULESCU, ANDREI MUNTEAN, Oskar Kirmes (Finlanda), Rayderley Zapata (Spania), Marios Georgiou (Cipru), Nicolas Cordoba (Argentina)
Bară – Rusia

În ceea ce o privește pe Cătălina Ponor, ea va fi prezentă Grupa Mixtă 6 a Subdiviziunii 2, care va lua startul la ora 11.30 (ora locală / 17.30).
Configurația acestei Subdiviziuni este următoarea:
Sărituri – Italia / Paralele – Grupa Mixta 5 / Bârnă – Rusia
Sol – Grupa Mixtă 6: CĂTĂLINA PONOR, Lisa Ecker (Australia), Giulia Steingruber (Elveția), Zsofia Kovacs (Ungaria),  Ana Perez (Spania).
Din punct de vedere al Programului, podiumul oficial va avea loc în zilelele de 3 și 4 august, precedând Ceremonia de Deschidere din 5 august, pentru ca Listele de start să fie comunicate, conform regulamentului, cu 24 de ore înaintea concursului calificărilor.
0Programul gimnasticii artistice (ora locală / + 6 ora României) cuprinde 10 zile, din 6 august până pe 16 august:
06 august, 10.30 – 21.00 Masculin – Calificări
07 august, 09.45 – 22.00 Feminin – Calificări
08 august, 16.00 – 18.55 Masculin – Finala Echipe
09 august, 16.00 – 18.10 Feminin – Finala Echipe
10 august, 16.00 – 18.45 Masculin – Finala Individual compus
11 august, 16.00 – 18.10 Feminin – Finala Individual compus
14 august, 14.00 – 17.00 Masculin / Feminin – Finale aparate
15 august, 14.00 – 16.25 Masculin / Feminin – Finale aparate
16 august, 14.00 – 16.15 Masculin / Feminin – Finale aparate
17 august, 11.00 – 12.30 Gala I / 15.00 – 16.30 Gala II

Pentru alte amănunte, click aici: Tragere la sorti – MAGTragere la sorti – WAGProcedura Tragere la sortiProgrameProgram general Jocuri Olimpice

Întrecerile gimnasticii – artistică, ritmică, trampoline – se vor desfășura sub același acoperiș, în Barra da Tijuca, mai exact în Rio Olympic Arena, cunoscută sub denumirea de HSBC Arena, realizată în 2007 pentru Jocurile Pan Americane, unde au avut loc și calificările olimpice din aprilie. Construcția este inclusă în marele Parc Olimpic, realizat pentru această ediție a Jocurilor, pentru prima oară în istorie organizate în America de Sud. Înj această sală, în spetembrie, se vor desfășura întrecerile baschetului în cărucior de la Jocurile Paralimpice 2016.

Pentru alte amănunte, click aici: Ghid gimnastica RioInformare Virus ZikaCIO – Reguli anti doping